Zápis do 1. třídy

24.02.2020

5 minut čtení

S blížícím se dubnem, a také zápisy do 1. tříd by měli zpozornět rodiče předškoláků. Každý rok se setkáváme s otázkami, co vše by dítě mělo před vstupem do školy zvládat, co se vlastně bude u zápisu "zkoušet", co se stane, když dítě u zápisu neuspěje nebo jak se pozná, že dítě je či není na školu připraveno.

Zápis do 1. třídy je prvním velkým krokem, které dítě na své cestě ke vzdělání vykoná. Tento den by pro dítě měl být příjemný a dítě by se na něj mělo těšit. Zápis by měl být slavnostním okamžikem, kdy se dítě, většinou poprvé, podívá do školy, o které už toho tolik slyšelo (můžeme doufat, že především pozitivně) a která bude na dalších spoustu let důležitou součástí jeho života.

A co by tedy dítě mělo před vstupem do 1. třídy zvládnout, aby jeho start ve škole byl, pokud možno, bez problémů?

Oblastí, na které se u zápisu do základní školy zaměřujeme, je velké množství (budeme se jim postupně věnovat v následujících týdnech). Velmi často skloňované a vzájemně zaměňované jsou termíny školní zralost a školní připravenost. Školní zralost a školní připravenost spolu velmi úzce souvisejí a vzájemně se prolínají.

Školní zralost se týká celkové, vnitřní, vyzrálosti dítěte. Jeho reakcí na zátěž, udržení pozornosti a soustředěnosti, paměti a vyzrálosti v oblasti motoriky, zrakového a sluchového vnímání, řeči, předmatematických schopností a dovedností atd.

Školní připravenost je naopak vztah dítěte k vnějším činitelům. Mluvíme tedy o sociální připravenosti, respektu k autoritám a normám chování, zvládání změn, umění přizpůsobovat se různým rolím. Do školní připravenosti spadá také vztah dítěte k učení se novým věcem, motivace a "těšení se" do školy.

Je velmi důležité zmínit, že každé dítě je jedinečné, každému jde něco lépe a něco hůře a především, že od zápisu do nástupu do 1. třídy je dost času a na spoustu věcí, které se třeba doposud ne úplně dařily, se lze více zaměřit. Abychom ale mohli s dítětem cíleně pracovat, musíme nejdřív poznat, co už umí a zná a na co je potřeba se více soustředit. K tomuto poznání nám, kromě samotného pozorování a každodenní práce s dítětem, může pomoci i rozhovor s paní učitelkou ve školce, která dítě zná, pracuje s ním a vidí ho v jiném prostředí (více podobnému škole), než rodiče doma. V případě, že si nejste jisti, zda je vaše dítě na školu připraveno, většina základních škol (často i mateřské školy) pořádá "kroužky" pro přípravu předškoláků (edukativně-stimulační skupiny, školákem na zkoušku atd.).

Pravděpodobně už v tomto období víte, zda je Vaše dítě na školu připraveno nebo uvažujete o odkladu povinné školní docházky (OŠD).

Co je to odklad povinné školní docházky?

Povinnou školní docházku musí dítě nastoupit počátkem školního roku, který následuje po dni, kdy dítě dosáhne věku šesti let. Jestliže však v tomto věku dítě není dostatečně tělesně nebo duševně vyspělé k nástupu do 1. třídy, může rodič (zákonný zástupce) požádat o její odložení o jeden rok. Žádost o OŠD musí být písemně podána řediteli základní školy, ve které má dítě zahájit povinnou školní docházku. K žádosti musí být přiloženo posouzení zralosti dítěte ze školského poradenského zařízení (nejčastěji z PPP) a zároveň odborného lékaře (pediatr, klinický psycholog aj.). V případě, že všechny tři strany (rodiče, ŠPZ, a odborný lékař) naznají, že je dítě na nástup do 1. třídy nezralé, ředitel školy žádosti o OŠD vyhoví.

Pokud uvažujete o odkladu školní docházky u svého dítěte, je vhodné objednat se co nejdříve k posouzení zralosti do pedagogicko-psychologické poradny (speciálně-pedagogického centra).

Opakem odkladu povinné školní docházky je předčasné zaškolení. Jedná se o nástup dítěte k povinné školní docházce před dovršením šesti let. Motivace k tomuto rozhodnutí bývá různá - nejčastěji se jedná o děti narozené na podzim, které by jinak do 1. třídy nastoupily až téměř v sedmi letech, můžeme se také ale setkat i s dětmi, které jsou dle rodičů "šikovné" a na školu se již těší a vše bez problému zvládají. Stejně jako u žádosti o OŠD je i k žádosti k předčasnému zaškolení potřeba přiložit vyjádření z pedagogicko-psychologické poradny (či jiného školského poradenského zařízení).

Autor: Tereza Franzová


Zdroje:

https://www.opppvyskov.cz/index.php/pracoviste/blansko/90-rodic-blansko/392-predcasne-zaskoleni

https://zakony.centrum.cz/skolsky-zakon/cast-3-hlava-1-paragraf-37

BEDNÁŘOVÁ, Jiřina a Vlasta ŠMARDOVÁ. Diagnostika dítěte předškolního věku: co by dítě mělo umět ve věku od 3 do 6 let. 2. vydání. Ilustroval Richard ŠMARDA. Brno: Edika, 2015. Moderní metodika pro rodiče a učitele. ISBN 978-80-266-0658-1.

© 2019 Školní poradenské pracoviště ZŠ Bílovice nad Svitavou
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky