Pedagogicko-psychologická poradna

13.01.2020

3 minuty čtení

Pedagogicko-psychologická poradna (PPP) je školské poradenské zařízení, které se řídí vyhláškou č. 197/2016 Sb., o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízeních.

Zřizovatelem pedagogicko-psychologických poraden je nejčastěji kraj, můžeme se však setkat i s poradnami soukromými. Je vždy na zvážení zákonného zástupce, pro kterou poradnu se rozhodne. Je však dobré zjistit, se kterou poradnou škola spolupracuje, a kterou doporučuje.

Hlavní náplní práce pedagogicko-psychologických poraden je diagnostika, poradenství a intervence, nápravná práce a v neposlední řadě prevence vzniku specifických vzdělávacích potřeb.

Služby pedagogicko-psychologické poradny jsou určeny dětem a žákům zpravidla od tří let až do ukončení docházky na střední nebo vyšší odbornou školu, jejich zákonným zástupcům, pedagogům a školám.

Poradenské služby jsou, až na pár výjimek, bezplatné.

Kdy mám navštívit pedagogicko-psychologickou poradnu?

Poradenskou péče by zákonní zástupci měli vyhledat, když mají delší dobu pocit, že se dítěti něco nedaří, svými dovednostmi, schopnostmi nebo chováním se odlišuje od svých vrstevníků, došlo ke změně v oblasti dovedností, schopností, citového prožívání nebo chování. Podnět k návštěvě školského poradenského zařízení však může dát zákonnému zástupci i škola, která si je vědoma problémů dítěte a nezná konkrétní příčiny. Návštěva PPP je vhodná také, když zákonní zástupci i učitel vyčerpali veškeré možnosti řešení a problém stále přetrvává. Potřeba pomoci může vzejít také od dítěte.

Jak to v poradně probíhá? Co se bude dít?

Při první návštěvě v poradně je dítěti založen spis, do kterého se budou zaznamenávat veškeré informace nejen při této, ale i při dalších návštěvách pedagogicko-psychologické poradny. Během první návštěvy s dítětem absolvujete komplexní posouzení, během kterého proběhne rozhovor o potížích, se kterými dítě do poradny přichází, dále anamnéza dítěte (zdravotní stav, osobnost, vývoj, atd.), školní kariéra, domácí příprava a další. Po úvodním rozhovoru proběhne samotné psychologické a speciálně-pedagogické vyšetření, u kterého zpravidla zákonný zástupce nebývá. Toto vyšetření někdy může být rozděleno do dvou dnů. 

Na závěr jsou s rodiči probrány výsledky a doporučení pro další vzdělávání, se kterým posléze bude pracovat, ve spolupráci se zákonným zástupcem, i škola. 


Autor: Tereza Franzová


Zdroje: 

www. pppbrno.cz

www.opppvyskov.cz

© 2019 Školní poradenské pracoviště ZŠ Bílovice nad Svitavou
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky