Dysgrafie

07.10.2019

4 minuty čtení

Dysgrafie je specifická porucha učení, která postihuje písemný projev jedince. Písmo je často nečitelné, neupravené. Dysgrafik mívá potíže s osvojováním tvarů jednotlivých písmen, pomalým tempem zápisu, neupraveným písmem. Napsaná písmena se často nevejdou na řádek nebo na něm naopak "létají", potíže činí také kombinování velkých a malých písmen, nedotažená písmena nebo zaměňování tvarově podobných písmen. Dysgrafie se často objevuje společně s dysortografií nebo dyslexií.

Reedukaci dysgrafie nelze v žádném případě podcenit a soustředit se pouze na opisování a nácvik správných tvarů jednotlivých písmen. Je třeba začít rozvojem jemné motoriky (pohyby rukou, prstů), hrubé motoriky (pohyb celého trupu, končetin) a grafomotoriky. Při procesu psaní je důležitý správný sed (držení těla, poloha dolních končetin, výška stolu úměrně k židli), správný úchop psacího náčiní, okolní podmínky (osvětlení, dostatek prostoru), vzdálenost hlavy od papíru aj. Se psaním také souvisí lateralita (dominance jedné z hemisfér - upřednostňování jednoho z párových orgánů).

Před započetím nácviku psaní je třeba dostatečně uvolnit končetinu, kterou dítě píše. Uvolňování ruky vychází z ramenního kloubu a postupuje směrem k zápěstí a prstům. Uvolňovat ruku můžeme pomocí např. mávání a kroužení paží a dlaní, tlačením dlaní proti sobě, zatínáním pěstí, prstových cvičení atd. Pokud ruka není dostatečně uvolněná, dítě může držet psací potřebu příliš křečovitě, bude příliš tlačit na podložku, tahy nebudou plynulé a ruka bude velmi brzy unavená. Je vhodné dle potřeby zařazovat procvičení a uvolnění ruky také během psaní.

Pro dítě s dysgrafií je důležité častěji zařazovat relaxační přestávky a uvolňovací cviky, psaní se věnovat častěji a v kratších intervalech, dostatečně fixovat tvary jednotlivých písmen a postupovat v pomalém tempu, které na dítě nevyvíjí tlak. Tvary jednotlivých písmen si dysgrafik může fixovat také jinak než jen pouhým psaním. V rámci reedukace můžeme zařazovat například kreslení písmen prstem do písku (mouky, krupice), modelování z plastelíny, vytrhávání písmen z papíru atd.

Je velmi důležité dysgrafika nepřetěžovat a nenechávat jej neúhledný zápis přepisovat stále dokola, dokud nebude písmo čitelné. Velmi často se stává, že přepisovaný zápis je horší než zápis původní.

V pozdějším věku (zpravidla v průběhu druhého stupně základní školy) je vhodné zaměřit se u dysgrafika na nácvik psaní "všemi deseti". Tento návyk usnadní dítěti zvládání delších a náročnějších zápisů a je to dovednost, která mu zůstane celý život.

Dítě si často uvědomuje, že mu psaní nejde jako ostatním a je důležité mu vysvětlit, že každému z nás trvá osvojení psaní jinak dlouho, každý se v život potýká s něčím jiným, každý jsme originál a to, že mu nejde psát neznamená, že je horší (hloupější) než ostatní. Je potřeba v dítěti budovat zdravé sebevědomí a podporovat ho.

Co dělat, když se nácvik čtení nedaří podle vašich představ se dozvíte v článku - Co mám dělat když....

Psaní dětí s dysgrafií - tipy

  • Mluvte s dítětem, proč je důležité naučit se psát, o důležitosti a významu písma
  • Ujistěte dítě, že chápete jeho nechuť ke psaní a sami také máte nějakou činnost, která vám nejde a nemáte ji rádi
  • Motivujte - společně vymyslete, jak na psaní vyzrajete
  • Trpělivost - bez velkého množství trpělivosti ze strany dospělého si bude dítě psaní osvojovat obtížně
  • Denní režim - domluvte se, kdy budete psát a jakou formou chcete psaní procvičovat
  • Kontrola - vyjádřete důležitost kontroly napsaného, veďte dítě k sebekontrole
  • Hrajte si - psaní je zábava. Využívejte různé formy reedukace dysgrafie
  • Nenuťte dítě opisovat dokola stejný text - každý další opis bude pravděpodobně horší než ten předchozí
  • Zařazujte uvolňovací cviky a relaxační pauzy
  • Na konci práce si vyhodnoťte, co se dařilo - hledejte vždy to pozitivní. Učte dítě sebehodnocení
  • Upozorněte na každý malý úspěch, odměňujte se


Autor: Tereza Franzová


Zdroje:

KREJČOVÁ, Lenka, Zuzana HLADÍKOVÁ, Kamila ŠEMBEROVÁ a Kamila BALHAROVÁ. Specifické poruchy učení: dyslexie, dysgrafie, dysortografie. 2., aktualizované vydání. Brno: Edika, 2018. Rádce pro rodiče a učitele. ISBN 978-80-266-1219-3.

PIPEKOVÁ, Jarmila. Kapitoly ze speciální pedagogiky. 3., přeprac. a rozš. vyd. Brno: Paido, 2010. ISBN 978-80-7315-198-0.

ZELINKOVÁ, Olga. Poruchy učení. Praha: Portál, 1994. ISBN 8071780383.

© 2019 Školní poradenské pracoviště ZŠ Bílovice nad Svitavou
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky