Výchovný poradce

17.06.2019

3 minuty čtení

V dnešní složité době není v silách běžného učitele, aby se orientoval ve všech odborných otázkách a zvládal všechny pedagogické, speciálně pedagogické, psychologické, zdravotní, sociální a další problémy, se kterými se při své práci setkává. Následky těchto problémů však mohou negativně ovlivňovat výsledky jeho hlavní činnosti - vzdělávání. Proto bylo před více než 55 lety rozhodnuto o zavedení funkce pedagogického pracovníka - specialisty do všech škol. Protože byl nedostatek psychologů a speciálních pedagogů, dostali se na školy speciálně vyškolení učitelé - původně poradci pro volbu povolání, ze kterých se později stali výchovní poradci.

Poradenské služby poskytované přímo ve škole lze považovat za nejdůležitější složku v prevenci vzniku vzdělávacích i výchovných problémů. Výchovní poradci tvořili a dodnes tvoří první linii při poskytování poradenských služeb na školách. Byli a jsou především prostředníky mezi učiteli, žáky a rodiči a dalšími odborníky - psychology a speciálními pedagogy v pedagogicko-psychologických poradnách. Dnes již naštěstí, na rozdíl od počátečních let, neleží veškerá zodpovědnost na jejich bedrech, ale na školách se stali součástí mnohem širšího poradenského týmu - školního poradenského pracoviště, který zahrnuje školního metodika prevence, případně školního speciálního pedagoga a školního psychologa.

Standardní činnosti výchovného poradce lze rozdělit na poradenské činnosti, a metodické a informační činnosti. Z výše uvedeného výčtu je patrné, že stěžejní činnosti výchovného poradce jsou spojené s kariérovým poradenstvím a péčí o žáky se speciálními vzdělávacími potřebami.

V oblasti karierového poradenství předává výchovný poradce vycházejícím žákům a jejich rodičům informace o organizaci přijímacího řízení, termínech dnů otevřených dveří, nabídce středních škol v rámci burz středních škol, propagačních materiálů apod. Pomáhá s vyplňováním přihlášek k přijímacím zkouškám, potvrzuje prospěch, vydává zápisové lístky, případně pomáhá žákům a rodičům v rámci odvolacího řízení.

V oblasti péče o žáky se speciálními vzdělávacími potřebami dává rodičům návrhy na odborná vyšetření, pomáhá se žádostmi o vyšetření, podílí se na tvorbě a vyhodnocování individuálního vzdělávacího plánu pro děti se speciálními potřebami.

Mimo to je výchovný poradce zodpovědný rovněž za vedení veškeré dokumentace spojené s jeho činností a zprostředkovává styk s dalšími odborníky ze školských poradenských zařízení. Soustavně se vzdělává v oblasti výchovného poradenství a informuje rodiče žáků a jiné zákonné zástupce o činnosti zařízení výchovného poradenství, o možnostech využití jejich odborných služeb. 

Při své práci úzce spolupracuje nejen se členy školního poradenského pracoviště, ale zejména s třídními učiteli, dalšími pedagogickými pracovníky a mimoškolními odborníky. Nabízí možnost individuálních konzultací žákům i jejich zákonným zástupcům při řešení výchovných a výukových problémů i v otázkách týkajících se studia na střední škole a volby povolání.

Zdroje:

  • ČÁP, David, HENDRICHOVÁ, Monika, ed. Výchovné poradenství. Praha: Wolters Kluwer Česká republika, 2009. Meritum. Výkladová řada. ISBN 978-80-7357-498-7.

  • Vyhláška o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízeních č. 72/2005 Sb. Zákony pro lidi.cz[online]. Dostupný z https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2005-72.

Autor: Mgr. Marcela Holá 

© 2019 Školní poradenské pracoviště ZŠ Bílovice nad Svitavou
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky