Jak můžeš trénovat svou pozornost

03.02.2020

Pozornost je mentální proces, kognitivní (poznávací) funkce, která má za cíl, vpouštět v průběhu dne do našeho vědomí omezený počet informací, jež v dané chvíli potřebujeme. Jedná se o zaměřenost a soustředěnost duševní činnosti na určitý objekt nebo děj, přičemž zaměřenost výrazně ovlivňují naše emoce a motivy.

Předpokladem pro fungování pozornosti je smyslový (sluchový, vizuální, kinetický,...) vjem, který vstupuje do našeho vědomí a je nadále, někdy velice složitě, zpracováván. Pozornost vždy závisí na prostředí a na vnímajícím subjektu, lze ji rozdělit do dvou kategorií, a to na pozornost záměrnou a pozornosti bezděčnou (protivolní). 

Pozornost má mnoho vlastností, jako je např. selektivita, koncentrace, distribuce (rozdělování), kapacita či stabilita. Nejen v prostředí školy se setkáváme s poruchami pozornosti, které mohou zásadním způsobem ovlivnit výkon žáka, mluvíme např. o roztržitosti, rozptýlenosti, syndromu ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou) či ADD (porucha pozornosti bez hyperaktivity). Poruchy pozornosti řeší nejčastěji neurolog ve spolupráci s psychiatrem popř. klinickým psychologem. Na základě stanovené diagnózy a projevů (obtíží) žáka ve výuce stanoví pedagogicko-psychologická poradna vhodné postupy pro práci žáka ve škole.

Na průběh pozornosti má vliv celá řada faktorů - fyzický i psychický stav, podmínky prostředí, náročnost a komplexnost úkolu, denní doba, sociální situace (zda se činnosti věnuji sám či ve skupině), věk, aktivita, učitel či celkový charakter úkolu - psaný, kreslený, mluvený, znázorněný symboly, dále také rozložení úkolu na stránce, způsob práce při řešení úkolu či pořadí činnosti.

Nedostatečnou koncentraci pozornosti zažil pravděpodobně každý z nás, děje se to naprosto přirozeně v závislosti na mnoha (již uvedených) faktorech. Ve škole se snížená míra pozornosti projevuje různými způsoby - nutkavým neklidem, rychlým zapomínáním, ztrácením věcí, vyrušováním, zasněností, denní nepřítomností, aj. 

Cílem žáka (a zároveň i učitele) je tedy záměrně s pozorností pracovat, omezit její výkyvy, správně rozložit energii do 45 minutové vyučovací hodiny, zařadit relaxační přestávky, nenechat se vyrušit zvoněním, pokud dopisuji test, atd. Proto je důležité se naučit svoji pozornost ovládat, trénovat a především zdokonalovat. Postupů, jak na to, je celá řada, uvádím alespoň některé z nich:

a) omez množství podnětů (eliminuj rušivé vlivy z okolí) - sluchových, vizuálních, kinetických (tělesných) jak doma, tak i ve škole

  • pomůcky, které na daný časový úsek nepotřebuješ (pravítka, propisky, papíry)
  • mobilní telefon, tablet, počítač, rádio
  • sourozenci, domácí mazlíčci

b) soustřeď se na práci společně s učitelem/rodičem/spolužákem - spolu si ukazujte, co je třeba sledovat, čtěte zadání, ukazujte prstem na klíčové informace, které jsou důležité

c) systematičnost - podnět si nejdříve zpracuj (pojmenuj), uvědom si, z čeho se skládá, jaké má charakteristiky, funkci, a až poté zaměř pozornost na další část úkolu; doma či o přestávce si můžeš celý postup říct nahlas

d) ptej se - učitele/rodiče, pokud čemukoli v průběhu výuky nerozumíš, není ti to jasné či se potřebuješ aktivizovat; pokud víš, že máš s pozorností obtíže, seď v lavici blízko tabule, abys byl neustále i v blízkosti učitele

e) pracuj s vnitřním monologem - verbalizuj si myšlenkové postupy a strategie práce (říkej si, čeho si všímáš, na co nesmíš zapomenout, co a proč právě děláš,...)

e) vyzraj na rušivé myšlenky - nechávej si na kraji stolu zápisník; vždy, když ti do hlavy přijde rušivá myšlenka, tak si ji zapiš a ve vhodný čas (pauza, přestávka) se k ní vrať

f) dělej si dostatečně dlouhé přestávky, odpočívej, nepřepínej se

g) trénuj svůj postřeh (schopnost reakce na nové podněty), zaměření pozornost, vybírání toho, co je podstatné a trénuj také výkonnou pozornost (soustředění na úkol a současně registrování myšlenek)

ch) co ti může dále pomoct: počítačové programy zaměřené na koncentraci pozonosti, mobilní aplikace, plánovací kalendář, pravidelný denní režim, pohyb na čerstvém vzduchu, bylinkové čaje, atd.

f) vytvoř si návyky týkající se pozornosti a snaž se je vydržet co nejdéle, nejlépe napořád


Zdroj:

TESAŘOVÁ, Martina. Jak na žáky. Praha: Portál, 2016. ISBN 978-80-262-1047-4


Autor: Monika Kolářová

© 2019 Školní poradenské pracoviště ZŠ Bílovice nad Svitavou
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky