Jak co nejlépe zvládnout začátek školního roku

16.09.2020

5 minut čtení

Jak bude tento školní rok vlastně vypadat? Budeme muset nosit celou dobru roušky? Zavřou naši školu? Budeme se zase učit z domova? Kdo mi s tím pomůže? Jak se připravím na přijímací zkoušky? A co moji kamarádi, uvidím se s nimi?

První dny letošního školního roku s sebou přinášejí celou řadu otázek a s nimi související emoce - nejistotu, strach, ale i nová očekávání, radost či nadšení z kontaktu se spolužáky, kamarády. To vše v doprovodu zvýšených hygienických opatření, včetně nošení roušek ve společných prostorách školy. I to dělá z nástupu do školy mnohem většího strašáka a může být příčinou více obav než obvykle. 

Po několika měsících je nesmírně důležité dostat se zpět do svého režimu, vrátit se k zaběhlým rutinám a soustředit se především na to, co je teď, co můžeš ovlivnit a jaké cíle si do letošního školního roku můžeš nastavit.

Osobní nastavení

Pokus se připustit si celou situaci, nezlehčuj ji, ale ani příliš nezveličuj. Pokud máš obavy, neboj se je s někým, komu důvěřuješ, probrat. Samozřejmě, že je důležité si v této chvíli udržovat pozitivní přístup a náhled, ale nemusí to být za každou cenu, pokud to tak necítíš, prostě a jednoduše to nedělej. Dodržuj zvýšená hygienická opatření, jako je pravidelné mytí rukou a pravidelná výměna roušky. Pokud to považuješ za nutné, používej navíc i dezinfekci.

Škola

Zvýšená hygienická opatření samozřejmě platí i tady, roušku nos ve všech společných prostorech budovy. Pokud se ráno či během výuky necítíš dobře, informuj o tom příslušného dospělého, pomůže ti s dalším postupem. Ve škole je k tomuto účelu zřízena izolační místnost, do které tě dospělý odvede a společně počkáte na příchod  tvého rodiče/prarodiče/staršího sourozence.

Co je ovšem důležité, tak nenechat si ujet vlak hned na startu. Učitelé s tebou budou v jednotlivých předmětech pravděpodobně delší dobu opakovat učivo, které máš už znát, to vše proto, aby zjistili, od čeho se mohou odrazit, jaké znalosti máš a jaké ještě ne. Proto je více než klíčové si vše v prvních týdnech poctivě opakovat, na učení/opakování si vyhradit každý den alespoň několik desítek minut. 

Stejně tak se vrať ke svému režimu, učebnímu plánu, který ti už někdy dříve vyhovoval - nastav si, v kolik hodin chceš s přípravou do školy začít, učivo si rozděl do menších celků, rozhodni se, jak dlouhé si dáš přestávky, zda budeš používat zápisníky, diáře, atd.

Nezapomínej na to, že většinu své práce máš odvést už ve škole, proto je důležité být v hodině aktivní, učitele poslouchat, hlásit se a včas se doptávat, pokud je ti cokoli nejasné. Pokud má tvoje třída k dispozici asistenta pedagoga, zkus využít jeho pomoc a ve vhodné chvíli se na něj obrať. Vše má svůj čas a adaptace na nový školní rok může být letos o něco delší, zkus být trpělivý a nenech se odradit prvním neúspěchem.

Životní styl

Protože opakování je matka moudrosti - nezapomínej u sebe na kvalitní a pestrou stravu, dodržuj pitný režim a pravidelný spánek. Neodbývej se, ať máš dostatek energie do školního dne. 

Aktivní a pasivní odpočinek

Ve svém volném čase si dopřej odpočinek, ten může mít různé podoby - běž ven sportovat, podívej se na zajímavý film, přečti si knihu. Možná u sebe vnímáš zvýšenou potřebu sociálního kontaktu, buď tedy ve spojení se svými kamarády, známými i rodinou. Zapoj se do nových kroužků, přihlaš se na zajímavý kurz, zkus využít těchto či podobných aktivit, které ti byly letos odepřeny.

Řekni si o pomoc

Je naprosto v pořádku prožívat negativní emoce (vztek, neklid, smutek, atd.), jakmile to ovšem trvá moc dlouho, může ti to začít narušovat průběh dne, je důležité to včas řešit. Pokud u sebe pozoruješ výrazné změny nálad, apatii, nesoustředěnost, kolísá ti energie nebo jsi výrazně unavený, objevili se u tebe myšlenky na sebepoškozování - neboj se o tom s někým mluvit, řešit to a případně vyhledej i odbornou pomoc. Jak už jsem psala výše - soustřeď se především na přítomnost a budoucnost. Co můžeš ovlivnit ty sám? Jaké máš pro letošní školní rok či první pololetí cíle? Čeho chceš dosáhnout, co chceš zkusit? Co je potřeba dohnat?

Technické dovednosti, užitečné aplikace

V minulém pololetí došlo k velké změně a většina dosavadní výuky, která za běžných okolností probíhá ve školní třídě, byla přenesena do virtuálního prostoru. Učitelé zakládali virtuální třídy, posílali materiály online k vypracování. Pokud by stejná či podobná situace nastala, ujisti se, že ovládáš alespoň základy práce s počítačem/notebookem, popř. si jej můžeš od někoho vypůjčit. Mnohdy stejně dobře poslouží i telefon či tablet, důležité je s ním umět pracovat tak, aby ti mohl být ve vzdělávání prospěšný. Buď připraven - trénuj svoji disciplínu, dodržuj termíny a plň úkol včas. Nespoléhej se pouze na svoji paměť a úkoly si raději zaznamenávej do deníčku/diáře.

Podívej se, jaké vzdělávací aplikace či webové stránky jsou k dispozici, zda můžeš některou využít ke svému prospěchu. Za sebe mohu doporučit třeba Českou gramatiku, která obsahuje testy na procvičování českého jazyka nebo Duolingo - aplikaci, která ti pomůže v trénování cizích jazyků. Díky Audiotéce můžeš zase poslouchat knihy, které si najdou své místo ve čtenářském deníku, Geografie zemí světa tě naučí důležitá fakta o jednotlivých státech. 

Další cennou aplikací je appka Nepanikař, pomůcka ve zvládání úzkosti a negativních myšlenek. Pomůže ti natrénovat základní dýchací techniky, a také poskytuje kontakty na odbornou pomoc. Daylio funguje jako deníček, do kterého je možné zaznamenávat si své emoce, navíc ti pomáhá dosahovat konkrétních cílů jako je pravidelné pití vody nebo ulehnutí ke spánku. Meditovat můžeš pomocí Relax Melodies či Headspace, cvičit díky Yoga studio nebo aplikace 8Fit či PumaTrac.

Autor: Monika Kolářová

© 2019 Školní poradenské pracoviště ZŠ Bílovice nad Svitavou
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky